Back to homepage

Tag "Shendeti"

Çaji i sherebelës dhe hithrës kundër alergjive të stinës

Çaji i sherebelës dhe hithrës kundër alergjive të stinës

Alergjia mund të përshkruhet si një reagim jo normal i sistemit imunitar ndaj një substance që jo domosdoshmërisht është e dëmshme. Njerëzit alergjikë kanë nivele të larta antitrupash, të cilat kur ndërveprojnë me polenin apo mykun aktivizojnë disa rruaza të

Read Full Article
Mungesa e vitaminës që bën qindra mijëra të verbërohen çdo vit

Mungesa e vitaminës që bën qindra mijëra të verbërohen çdo vit

Mungesa e vitaminave është shkaku kryesor i shumë sëmundjeve, kështu që mbajtja nën kontroll duhet të jetë një prioritet shëndetësor. Për shkak se trupi ynë prodhon vitamina nga disa lëndë ushqyese, ngrënia e një diete të ekuilibruar mund të mbulojë

Read Full Article
Çfarë duhet të dini rreth dhimbjes në anën e majtë të kokës

Çfarë duhet të dini rreth dhimbjes në anën e majtë të kokës

Jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta, disa janë më të rrezikshme dhe kërkojnë ekzaminimin dhe terapinë e duhur. Prandaj është e rëndësishme të dalloni ndryshimin midis tyre. Në këtë artikull do të flasim rreth informacioneve për simptomat,

Read Full Article
Të vërtetat dhe të pavërtetat për dhimbjet e shpinës

Të vërtetat dhe të pavërtetat për dhimbjet e shpinës

Dhimbjet e shpinës janë një problem shumë i përhapur, për të cilat ekzistojnë shumë fakte dhe informacione që jo gjithmonë janë të sakta. Në këtë artikull do të zbuloni 6 fakte të pavërteta në lidhje me këto probleme. A Është

Read Full Article
Zbuloni çfarë i ndodh trurit kur jeni të stresuar, ja si ndikon te shëndeti mendor

Zbuloni çfarë i ndodh trurit kur jeni të stresuar, ja si ndikon te shëndeti mendor

Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it, kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht nëse është

Read Full Article
Izraeli planifikon dhënien e dozës së katërt të vaksinës

Izraeli planifikon dhënien e dozës së katërt të vaksinës

Izraeli ka thënë se planifikon të bëhet shteti i parë që ofron dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit, teksa ky shtet përgatitet për një valë infektimesh të nxitur nga varianti Omicron i këtij virusi. Ekspertët për pandemi në Izrael

Read Full Article
Çfarë është sëmundja e Parkinsonit, cilat janë simptomat?

Çfarë është sëmundja e Parkinsonit, cilat janë simptomat?

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullimi i dytë më i zakonshëm neurodegjenerues në botë, menjëherë pas Alzheimerit. Ndonëse nuk dihet saktë se përse njerëzit e zhvillojnë këtë sëmundje, ekspertët besojnë se është një kombinim i gjenetikës dhe faktorëve ambientalë që kontribuojnë

Read Full Article
Shpëtimi nga hipertensioni, këto perime ulin shpejt presionin e gjakut

Shpëtimi nga hipertensioni, këto perime ulin shpejt presionin e gjakut

Ndryshimet në dietë luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e këtij problemi shëndetësor Nëse vuani nga hipertensioni ose dëshironi të minimizoni rrezikun, merrni parasysh përfshirjen e këtyre perimeve në dietën tuaj. Presioni i lartë i gjakut përbën një rrezik

Read Full Article
Pesë mënyra për ta trajtuar kollin në shtëpi

Pesë mënyra për ta trajtuar kollin në shtëpi

Të gjithë jemi gjendur në një situatë të sikletshme në një vend ku të gjithë heshtin dhe kemi një kollë të fortë. Dhe me siguri, nuk ka asgjë më të bezdisshme se zgjimi me kollë. Epo, para se të vendosni

Read Full Article
Për shëndetin e pankreasit, këto janë ushqimet e dobishme dhe të dëmshme

Për shëndetin e pankreasit, këto janë ushqimet e dobishme dhe të dëmshme

Pankreasi është një organ i vendosur në bark dhe luan një rol thelbësor në shndërrimin e ushqimit që hamë në lëndë djegëse për qelizat e trupit. Funksioni i tij ndihmon në tretje, ndërsa funksioni endokrin rregullon sheqerin në gjak Pankreasi

Read Full Article