Back to homepage

Tag "NATO"

Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut po merr 78 milionë dollarë mbështetje amerikane në zhvillimin e kapaciteteve të saj, modernizimin, pajisjen dhe zhvillimin e kapaciteteve të mbrojtjes kibernetike. Mbështetja amerikane, siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes, synon arritjen e objektivave

Read Full Article
Shefi i NATO-s: Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollin e pranimit së shpejti

Shefi i NATO-s: Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollin e pranimit së shpejti

Lajmin e ka bërë të ditur shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i cili theksoi se vendimi për anëtarësimin e tyre në aleancën ushtarake prej 30 vendesh tashmë është marrë. “Ne do të nënshkruajmë zyrtarisht protokollin e anëtarësimit të martën, me

Read Full Article
Putini e akuzon NATO-n se ndjek “ambicie perandorake”

Putini e akuzon NATO-n se ndjek “ambicie perandorake”

Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të kishte “disa tensione” me Suedinë dhe Finlandën po të anëtarësohen ato në NATO. Të dyja vendet u ftuan të bashkohen me aleancën të mërkurën. Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të

Read Full Article