Back to homepage

Tag "Dieti"

Kikirikët / Arrorët e duhur për të shmangur diabetin

Kikirikët / Arrorët e duhur për të shmangur diabetin

Studimi i cili u botua në fillim të këtij viti, u përqëndrua tek individët që patën luhatje të glicemisë nga argjërimi. Ky është një lloj prediabeti, ku nivelet e glukozës ngrihen ndërmjet vakteve, por nuk janë aq të larta sa

Read Full Article
Dieta dhe rutina e ushtrimeve të Dua Lipës

Dieta dhe rutina e ushtrimeve të Dua Lipës

Dua Lipa mund të ketë fituar shumë çmime për talentin e saj muzikor, por ajo meriton çmim edhe për dukjen fantastike të fizikut të saj. Koreografit e kërcimit të saj së fundmi në ngjarje madhështore janë po aq mbresëlënëse sa

Read Full Article
Trajtimet natyrale dhe ushqimet e duhura kundër problemeve të kockave

Trajtimet natyrale dhe ushqimet e duhura kundër problemeve të kockave

Një nga problemet më të mëdha me kockat është Osteoartriti. Dhimbjet dhe simptomat e saj mund të trajtohen me disa terapi natyrale me bazë bimore. Përpos këtyre terapive, ekspertët rekomandojnë edhe aktivitetin e rregullt fizik. Disa nga shenjat më të

Read Full Article
Para apo pas bukës, kjo është koha e duhur për të pirë ujë

Para apo pas bukës, kjo është koha e duhur për të pirë ujë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Pirja e ujit është e një rëndësie madhore për hidratimin e organizmit, transmeton lajmi.net. Trupi e përdor ujin në çdo qelizë, organ apo ind, jo vetëm për të rregulluar

Read Full Article
7 shenjat që ju nuk po e tretni siç duhet yndyrën

7 shenjat që ju nuk po e tretni siç duhet yndyrën

Fjala “yndyrë” ka konotacione negative, por yndyra është një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme. Kur yndyra tretet siç duhet, trupi është në gjendje të luftojë inflamacionin dhe merr shumë lagështi dhe ushqim gjatë procesit. Përfitimet shëndetësore të konsumimit

Read Full Article