Turqia prezanton veturën e saj të parë në Las Vegas

Turqia prezanton veturën e saj të parë në Las Vegas

Makina e parë turke e prodhimit vendas bëri debutimin publik dje në CES 2022, ekspozita më e madhe në botë e elektronikës së dedikuar për konsum, e cila po mbahet në qytetin amerikan Las Vegas. “Ne e përkufizojmë veten si

Read Full Article
Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Mercedes-Benz ka zbuluar të hënën makinën e re tërësisht elektrike Vision EQXX, e cila mund të udhëtojë deri në 648 milje me një karikim të vetëm. Edhe pse ende një koncept, ky automjet pritet të vendosë rekordin për kilometrat e

Read Full Article
BMW prezanton veturën e saj më të fuqishme elektrike iX M60

BMW prezanton veturën e saj më të fuqishme elektrike iX M60

BMW ka prezantuar makinën e saj më të fuqishme elektrike, iX M60 i ri. BMW iX M60 është bërë modeli më i ri elektrik nga kjo kompani dhe shënon 50 vjetorin e departamentit M si një nënmarkë që tani po

Read Full Article
Shoferët që vozisin nën ndikim të alkoolit, shqiptohen 193 dënime

Shoferët që vozisin nën ndikim të alkoolit, shqiptohen 193 dënime

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në aksionin e përforcuar për sanksionimin e shoferëve që vozisin nën ndikimin e alkoolit, në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, gjegjësisht mbrëmjen e djeshme prej orës 20:00 deri në ora 02:00

Read Full Article
Mercedes W116 “ndizet” pas nëntë vitesh qëndrim

Mercedes W116 “ndizet” pas nëntë vitesh qëndrim

Shumë modeleve të vjetra të këtij prodhuesi u atribuohen fuqitë mitike. Mercedes ka prodhuar shumë modele legjendare në historinë e tij të gjatë dhe të pasur. Mes tyre është W116, një model i prodhuar nga viti 1972 deri në 1980.

Read Full Article
Tesla çaktivizon funksionin e video lojërave kur makina është në lëvizje

Tesla çaktivizon funksionin e video lojërave kur makina është në lëvizje

Tesla po çaktivizon një veçori në automjetet e saj që i lejonte shoferët dhe pasagjerët të luanin video lojëra gjatë vozitjes. Kjo vjen pas një hetimi nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada në SHBA. Agjencia tha se

Read Full Article
Thyen rekord botëror, tërhoqi një varg veturash me peshë 18 ton

Thyen rekord botëror, tërhoqi një varg veturash me peshë 18 ton

Troy Conley ka arritur të tërheq një varg veturash të modelit Hyundai Kona me peshën totale rreth 18 ton. Conley e bëri këtë në një event bamirësie ku qëllimi ishte të mblidheshin fonde për Little Wings, Sydney Children’s Hospitals Foundation

Read Full Article
Zgjedhjet në Gjermani dhe ndikimi i madh në industrinë e veturave

Zgjedhjet në Gjermani dhe ndikimi i madh në industrinë e veturave

Zgjedhjet federale të Gjermanisë më 26 shtator do të kenë një ndikim të madh në të ardhmen e industrisë së saj të veturave, tashmë në një garë me kohën për të përmbushur objektivat kombëtare dhe të emetimeve të BE-së. Të

Read Full Article
Mazda ka zbuluar planet për të ardhmen

Mazda ka zbuluar planet për të ardhmen

Ndër lajmet që ata po përgatisin në kompaninë japoneze të veturave do të jenë disa SUV më të mëdhenj. Në Hiroshima, ata zbuluan planet për të ardhmen, dhe Mazda 3 do të jetë modeli i parë në një seri ndryshimesh

Read Full Article