Back to homepage

TEKNOLOGJI

Turqia prezanton veturën e saj të parë në Las Vegas

Turqia prezanton veturën e saj të parë në Las Vegas

Makina e parë turke e prodhimit vendas bëri debutimin publik dje në CES 2022, ekspozita më e madhe në botë e elektronikës së dedikuar për konsum, e cila po mbahet në qytetin amerikan Las Vegas. “Ne e përkufizojmë veten si

Read Full Article
Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Kujdes Tesla! Mercedes-Benz zbulon makinën elektrike Vision EQXX

Mercedes-Benz ka zbuluar të hënën makinën e re tërësisht elektrike Vision EQXX, e cila mund të udhëtojë deri në 648 milje me një karikim të vetëm. Edhe pse ende një koncept, ky automjet pritet të vendosë rekordin për kilometrat e

Read Full Article
BMW prezanton veturën e saj më të fuqishme elektrike iX M60

BMW prezanton veturën e saj më të fuqishme elektrike iX M60

BMW ka prezantuar makinën e saj më të fuqishme elektrike, iX M60 i ri. BMW iX M60 është bërë modeli më i ri elektrik nga kjo kompani dhe shënon 50 vjetorin e departamentit M si një nënmarkë që tani po

Read Full Article
Fëmijët gjithnjë e më shumë në rrjetet sociale

Fëmijët gjithnjë e më shumë në rrjetet sociale

Çdo ditë e më shumë po rritet përdorimi i rrjeteve sociale nga nxënësit e arsimit fillor. Këto të fundit kanë hapur profile thuajse në të gjitha aplikacionet që tashmë ekzistojnë duke postuar foto e shpesh herë edhe video të ndryshme,

Read Full Article
Shoferët që vozisin nën ndikim të alkoolit, shqiptohen 193 dënime

Shoferët që vozisin nën ndikim të alkoolit, shqiptohen 193 dënime

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në aksionin e përforcuar për sanksionimin e shoferëve që vozisin nën ndikimin e alkoolit, në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, gjegjësisht mbrëmjen e djeshme prej orës 20:00 deri në ora 02:00

Read Full Article
Rritet vlera e Apple, kompania kap shifrën e tre trilionëve

Rritet vlera e Apple, kompania kap shifrën e tre trilionëve

Gjiganti i teknologjosë Apple është në prag të një tjetër momenti të rëndësishëm historik. Prodhuesi i iPhone është pranë arritjes së një vlere tregu prej më shumë se 3 trilionë dollarë. Aksionet e Apple janë rritur me më shumë se

Read Full Article
Përditësimi e bën ngarkimin e Apple Watch 7 të ngadaltë

Përditësimi e bën ngarkimin e Apple Watch 7 të ngadaltë

Shumë përdorues të Apple Watch 7 ankohen për probleme me karikimin pas instalimit të përditësimit të ri Apple Watch Series 7 është ora inteligjente më e mirë në treg, por përditësimi i ri i WatchOS 8.3, me sa duket ka

Read Full Article
Lë pas Google, ja cili është aplikacioni më i vizituar i vitit 2021

Lë pas Google, ja cili është aplikacioni më i vizituar i vitit 2021

Aplikacioni TikTok, i njohur për videot e tij të kërcimit, ishte faqja më e vizituar në botë në internet për vitin 2021, duke tejkaluar liderin e vitit të kaluar Google, sipas Cloudflare Inc. NET, një kompani e infrastrukturës që merret

Read Full Article
Mercedes W116 “ndizet” pas nëntë vitesh qëndrim

Mercedes W116 “ndizet” pas nëntë vitesh qëndrim

Shumë modeleve të vjetra të këtij prodhuesi u atribuohen fuqitë mitike. Mercedes ka prodhuar shumë modele legjendare në historinë e tij të gjatë dhe të pasur. Mes tyre është W116, një model i prodhuar nga viti 1972 deri në 1980.

Read Full Article
Tesla çaktivizon funksionin e video lojërave kur makina është në lëvizje

Tesla çaktivizon funksionin e video lojërave kur makina është në lëvizje

Tesla po çaktivizon një veçori në automjetet e saj që i lejonte shoferët dhe pasagjerët të luanin video lojëra gjatë vozitjes. Kjo vjen pas një hetimi nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada në SHBA. Agjencia tha se

Read Full Article