Back to homepage

Plus Info

Edmond Dhrami me ekspozitë personale në Gostivar

Edmond Dhrami me ekspozitë personale në Gostivar

Piktori i mirënjohur shqiptar Edmond Dhrami, në Galerinë e Qendrës për Kulturë në Gostivar, çeli ekspozitën personale. Në prani të dashamirëve të artit të ardhur nga Gostivari dhe qytetet e tjera, ceremonia e hapjes kaloi në frymë impozante. “Falenderoj nga

Read Full Article
Nata finale, u ndanë çmimet e edicionit të gjashtë të festivalit Othello në Gostivar

Nata finale, u ndanë çmimet e edicionit të gjashtë të festivalit Othello në Gostivar

Me mbrëmjen finale ka përfunduar festivali i gjashtë ndërkombëtar i Teatrit “Othello”, në Gostivar, njofton Gostivari Sot Juria në përbërje Shengyl Ismaili, Vjollca Bekteshi Hamiti, Viktorija Stepanoska ndau çmimet e edicionit të sivjetshëm Aktorja më e mirë u shpallë Klimentina

Read Full Article
Ju ku do të mbahet Eurovision 2023?

Ju ku do të mbahet Eurovision 2023?

Festivali i Këngës, Eurovision 2023 , do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar vitin e ardhshëm e jo në Ukrainë. Vendimi arsyetohet me gjendjen aktuale të luftës që mbizotëron atje.

Read Full Article
Me fat Kurban Bajrami. Ju uron Observeri!

Me fat Kurban Bajrami. Ju uron Observeri!

Flaka Media Group ua uron festën e Kurban Bajramit. Paqja, harmonia dhe mirëkuptimi qofshin me të gjithë ne dhe familjet tona.   Urojmë që festa e Bajramit të përcillet urata, vizita tek të afërmit dhe mbi të gjitha me vepra

Read Full Article
Ja pse Kastrioti dhe Skenderi sot meritojnë respekt!

Ja pse Kastrioti dhe Skenderi sot meritojnë respekt!

Shkruan: Driton ZENKU Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot shënojnë pavarësinë. Ishte viti 1776 dhe data 4 korrik kur populli amerikan përjetojë Deklaratën e Pavarësisë dhe kur shtetet federale tashmë ishin shtete të bashkuara, të lira dhe të pavarura. Si

Read Full Article
Dimovski dhe dilemat e tij hamletiane!

Dimovski dhe dilemat e tij hamletiane!

Shkruan: Driton ZENKU Nga viti 2006 deri në vitin 2020 ka qenë deputet në Kuvedin e Maqedonisë së Veriut. Ka qenë eksponent i lartë i partisë maqedonase, VMRO-DPMNE. Ilija Dimovski iu drejtua me një shkrim në rrjetet sociale shefit të diplomacisë,

Read Full Article
Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore ka aprovuar një financim emergjent prej $723 milionësh kredi dhe grante për Ukrainën, me qëllimin e vetëm për ta ndihmuar teksa përballet me sulmin rus. Banka premtoi gjithashtu se do të përpiqej për të krijuar një tjetër $3 miliardë

Read Full Article
Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, duke ngrirë asetet e 32 zyrtarëve dhe oligarkëve rusë dhe bjellorusë, shkruan CNN Në një konferencë për shtyp të martën, kryesekretari i kabinetit japonez Hirokazu Matsuno tha se veprimi i Japonisë vjen

Read Full Article
Festë në qiell, në Prishtinë lëshohen parashutat me flamurin e Kosovës dhe atë kombëtar

Festë në qiell, në Prishtinë lëshohen parashutat me flamurin e Kosovës dhe atë kombëtar

Festa për 14-vjetorin e shtetësisë së Kosovës ka filluar edhe nga qielli. Mbi sheshet e Prishtinës u lëshuan parashutat me flamujt e Kosovës dhe flamurit kombëtar. Mëngjesin e këtij 17 shkurti u ngrit edhe flamuri, në të cilën ceremoni mori

Read Full Article
Krerët shtetërorë urojnë pavarësinë e Kosovës, përkujtojnë të rënët për liri

Krerët shtetërorë urojnë pavarësinë e Kosovës, përkujtojnë të rënët për liri

Festimet për përvjetorin e 14-të të pavarësisë së Kosovës nisen me ceremoninë e ngritjes së flamurit në hapësirën mes Presidencës, Kuvendit dhe Qeverisë në kryeqytet. Pas kësaj ceremonie presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca

Read Full Article