Back to homepage

Plus Info

Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore ka aprovuar një financim emergjent prej $723 milionësh kredi dhe grante për Ukrainën, me qëllimin e vetëm për ta ndihmuar teksa përballet me sulmin rus. Banka premtoi gjithashtu se do të përpiqej për të krijuar një tjetër $3 miliardë

Read Full Article
Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, duke ngrirë asetet e 32 zyrtarëve dhe oligarkëve rusë dhe bjellorusë, shkruan CNN Në një konferencë për shtyp të martën, kryesekretari i kabinetit japonez Hirokazu Matsuno tha se veprimi i Japonisë vjen

Read Full Article
Festë në qiell, në Prishtinë lëshohen parashutat me flamurin e Kosovës dhe atë kombëtar

Festë në qiell, në Prishtinë lëshohen parashutat me flamurin e Kosovës dhe atë kombëtar

Festa për 14-vjetorin e shtetësisë së Kosovës ka filluar edhe nga qielli. Mbi sheshet e Prishtinës u lëshuan parashutat me flamujt e Kosovës dhe flamurit kombëtar. Mëngjesin e këtij 17 shkurti u ngrit edhe flamuri, në të cilën ceremoni mori

Read Full Article
Krerët shtetërorë urojnë pavarësinë e Kosovës, përkujtojnë të rënët për liri

Krerët shtetërorë urojnë pavarësinë e Kosovës, përkujtojnë të rënët për liri

Festimet për përvjetorin e 14-të të pavarësisë së Kosovës nisen me ceremoninë e ngritjes së flamurit në hapësirën mes Presidencës, Kuvendit dhe Qeverisë në kryeqytet. Pas kësaj ceremonie presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca

Read Full Article
14 vite shtet. Urime Kosovë!

14 vite shtet. Urime Kosovë!

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës është bërë më 17 shkurt të vitit 2008 në ora 15:39 në Kuvendin e Republikës së Kosovës në Prishtinë. Në një mbledhje të jashtëzakonshme ku merrnin pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës

Read Full Article
Gjithçka çfarë dihet për krizën Ukrainë-Rusi

Gjithçka çfarë dihet për krizën Ukrainë-Rusi

Shqetësimet e Perëndimit se Rusia mund të ndërmarrë një sulm ndaj Ukrainës janë zbutur nga dita në ditë, por nuk janë zhdukur. Përpjekjet diplomatike për të shmangur luftën morën një nxitje të re këtë javë pasi Presidenti Vladimir Putin tha

Read Full Article
Moska njofton largimin e trupave pas stërvitjeve ushtarake në Krime

Moska njofton largimin e trupave pas stërvitjeve ushtarake në Krime

Televizioni shtetëror tregoi imazhe të njësive ushtarake që kalonin një urë që lidh gadishullin e kontrolluar nga Rusia me kontinentin. Në deklaratë thuhej se tanket, automjetet e këmbësorisë dhe artileria po largoheshin nga Krimea me hekurudhë. Televizioni shtetëror tregoi imazhe

Read Full Article
Test personaliteti: Ajo që ëndërroni tregon shumë për ju dhe jetën tuaj

Test personaliteti: Ajo që ëndërroni tregon shumë për ju dhe jetën tuaj

Ëndrrat nuk janë thjesht imazhe dhe mendime të rastësishme që shfaqen në kokën tuaj nga hiçi ndërsa flini. Sipas besimeve të vjetra, ata mund të parashikojnë të ardhmen, kështu që shumë përpiqen të interpretojnë atë që u thonë ëndrrat e

Read Full Article
Nesër nis votimi për “Oscars 2022”, Dua Lipa tregon mbështetjen për filmin “Zgjoi”

Nesër nis votimi për “Oscars 2022”, Dua Lipa tregon mbështetjen për filmin “Zgjoi”

Nesër (e enjte) do të nisë procesi i votimit të anëtarëve të jurisë për çmimin e Akademisë së Filmit, “Oscars 2022”. Kosova për herë të parë është futur në listën e ngushtë në kategorinë “Filmi më i mirë ndërkombëtar” me

Read Full Article
Kjo foto ka çuditur njerëzit në mbarë botën 

Kjo foto ka çuditur njerëzit në mbarë botën 

Fotografja Simone Engels kapi në një foto të shkrepur në një park në ishullin Vankuver, Kanada, atë që dukej si një ajsberg i vërtetë. “Ishte kjo strukturë e madhe, me shkëlqim. Dukej kaq e vërtetë.”, tha ajo. Por nëse një

Read Full Article