Back to homepage

Shendeti

Diabeti i tipit 2/ Si të flisni me mjekun tuaj rreth diabetit

Diabeti i tipit 2/ Si të flisni me mjekun tuaj rreth diabetit

Nëse keni një vizitë të ardhshme me mjekun tuaj për diabetin, ju vijmë në ndihmë duke ju dhënë disa këshilla rreth pyetjeve që duhet të bëni dhe se çfarë të ndani me mjekun tuaj për të përfituar sa më shumë

Read Full Article
Llojet e rralla të dhimbjes së kokës, arsyet shëndetësore pse ndodhin

Llojet e rralla të dhimbjes së kokës, arsyet shëndetësore pse ndodhin

Ekspertët më në zë të mjekësisë, kanë identifikuar shumë lloje të dhimbjeve të kokës dhe për t’i dalluar ato nga njëra tjetra, ata shqyrtojnë në detaje simptomat, kohëzgjatjen dhe frekuencën e tyre. Sipas ekspertëve, çdo lloj dhimbje koke ka një

Read Full Article
Doza e duhur e jodit për shëndetin e tiroides, ushqimet ku mund ta gjeni

Doza e duhur e jodit për shëndetin e tiroides, ushqimet ku mund ta gjeni

Jodi është thelbësor për shumë funksione të organizmit megjithatë ky i fundit as nuk e prodhon dhe as nuk e sintetizon vetë. Mungesa e jodit pengon gjendrën e tiroides të prodhojë hormone të mjaftueshme për rritjen, metabolizmin dhe shumë procese

Read Full Article
Çaji i sherebelës dhe hithrës kundër alergjive të stinës

Çaji i sherebelës dhe hithrës kundër alergjive të stinës

Alergjia mund të përshkruhet si një reagim jo normal i sistemit imunitar ndaj një substance që jo domosdoshmërisht është e dëmshme. Njerëzit alergjikë kanë nivele të larta antitrupash, të cilat kur ndërveprojnë me polenin apo mykun aktivizojnë disa rruaza të

Read Full Article
OBSH: Nuk është koha për të hequr masat anti-Covid

OBSH: Nuk është koha për të hequr masat anti-Covid

Një valë e re infektimesh nga varianti Omicron i koronavirusit po lëviz drejt Europës Lindore, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila u kërkoi autoriteteve të rrisin përpjekjet për vaksinim. Gjatë dy javëve të fundit, rastet e Covid-19 janë dyfishuar

Read Full Article
A është teshtitja një simptomë e variantit Omicron?

A është teshtitja një simptomë e variantit Omicron?

Simptomat më të zakonshme të variantit Omicron po shkaktojnë shumë konfuzion. Rrjedhje të hundës? Dhimbje koke? Teshtitje? Mund të keni COVID, jeni ftohur, ose alergji. Në varësi të vendit ku jetoni, teshtitja mund të jetë simptomë veçanërisht konfuze, e vështirë

Read Full Article
OBSH rekomandon ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me koronavirus

OBSH rekomandon ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me koronavirus

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rekomanduar dy ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me sëmundjen COVID-19. Ilaçi baricitinib (një lloj i ilaçit sikurse frenuesi Janus kinase [JAK] që përdoret për trajtimin e artritit reumatoid), sipas OBSH-së, rekomandohet të

Read Full Article
Reagon OBSH, Omicron nuk duhet të quhet “i butë”

Reagon OBSH, Omicron nuk duhet të quhet “i butë”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka reaguar kundër përshkrimit të variantit Omicron si “të butë”, duke thënë se po vret njerëz në mbarë botën. Studimet e fundit sugjerojnë se Omicron ka më pak të ngjarë t’i sëmurë njerëzit rëndë sesa

Read Full Article
Mungesa e vitaminës që bën qindra mijëra të verbërohen çdo vit

Mungesa e vitaminës që bën qindra mijëra të verbërohen çdo vit

Mungesa e vitaminave është shkaku kryesor i shumë sëmundjeve, kështu që mbajtja nën kontroll duhet të jetë një prioritet shëndetësor. Për shkak se trupi ynë prodhon vitamina nga disa lëndë ushqyese, ngrënia e një diete të ekuilibruar mund të mbulojë

Read Full Article
Çfarë duhet të dini rreth dhimbjes në anën e majtë të kokës

Çfarë duhet të dini rreth dhimbjes në anën e majtë të kokës

Jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta, disa janë më të rrezikshme dhe kërkojnë ekzaminimin dhe terapinë e duhur. Prandaj është e rëndësishme të dalloni ndryshimin midis tyre. Në këtë artikull do të flasim rreth informacioneve për simptomat,

Read Full Article