Rreziku nga varfëria, Shqipëria kryeson Europën me 43 për qind të popullsisë

Rreziku nga varfëria, Shqipëria kryeson Europën me 43 për qind të popullsisë

Shqipëria ka gati gjysmën e popullsisë në rrezik për të qenë i varfër. Sipas të dhënave të fundit të EUROSTAT-it, 21.6 për qind e popullsisë në 27 vendet e anëtarë të BE-së ishin të rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social

Read Full Article
Evropa po vuan thatësirën më të madhe në 500 vjet

Evropa po vuan thatësirën më të madhe në 500 vjet

Evropa mund të jetë duke përjetuar thatësirën më të rëndë në të paktën 500 vjet, tha Komisioni Evropian më 23 gusht. Ky reagim vjen teksa të dhënat e fundit shkencore kanë treguar se pothuajse dy e treta e kontinentit ndodhet

Read Full Article
Evropa dhe SHBA ‘plasin’ nga i nxehti. Në Kinë shkrirja e akullnajave rrezikon të çajë digat

Evropa dhe SHBA ‘plasin’ nga i nxehti. Në Kinë shkrirja e akullnajave rrezikon të çajë digat

Pas ditësh të tëra i nxehti ende nuk po jep shenja lehtësimi dhe shumë vende në Evropë kanë ndezur sirenën e kuqe ta alarmit për rrezikshmërinë e situatës, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Spanja, Gjermania, Danimarka vazhdojnë të jene nën presionin

Read Full Article
Mahnitet nga bukuritë e Kosovës. Ndanë pamjet  me milione njerëz në rrjetet sociale!

Mahnitet nga bukuritë e Kosovës. Ndanë pamjet me milione njerëz në rrjetet sociale!

Alan Wurman apo siç njihen nga videot e tij, Alans Theory është një muzikant nga Santiago, Chile që jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por ai që një kohë të gjatë po bën video nëpër vende të

Read Full Article
Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!

Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!

Ukraina i kërkoi Turqisë të ndalojë anijen ruse të mallrave Zhibek Zholy, e cila transporton një ngarkesë me drithë ukrainase nga porti Berdyansk i pushtuar nga trupat e Moskës. Një zyrtar i ministrisë së jashtme të Ukrainës tha se kjo

Read Full Article
Shefi i NATO-s: Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollin e pranimit së shpejti

Shefi i NATO-s: Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë protokollin e pranimit së shpejti

Lajmin e ka bërë të ditur shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i cili theksoi se vendimi për anëtarësimin e tyre në aleancën ushtarake prej 30 vendesh tashmë është marrë. “Ne do të nënshkruajmë zyrtarisht protokollin e anëtarësimit të martën, me

Read Full Article
Shqipëri, Taulant Balla depoziton rezolutën për Srebrenicën në Kuvend

Shqipëri, Taulant Balla depoziton rezolutën për Srebrenicën në Kuvend

Rezoluta kundër gjenocidit serb në Srebrenicë është depozituar sot në Kuvend nga kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla dhe pritet të miratohet më datë 7 korrik, ditën që do të mbahet edhe protesta e organizuar nga Sali

Read Full Article
Putini e akuzon NATO-n se ndjek “ambicie perandorake”

Putini e akuzon NATO-n se ndjek “ambicie perandorake”

Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të kishte “disa tensione” me Suedinë dhe Finlandën po të anëtarësohen ato në NATO. Të dyja vendet u ftuan të bashkohen me aleancën të mërkurën. Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të

Read Full Article
Macron: Është gjetur zgjidhje për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Macron: Është gjetur zgjidhje për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Sipas Deutche Welle, presidenti francez Emanuel Macron sot deklaroi se është gjetur zgjidhje për problemin mes Shkupit dhe Sofjes, zgjidhje kjo që do të hap rrugë që të nisin negociatat për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. “Mendoj

Read Full Article