Back to homepage

Palestra

Mënyra më e mirë për të zëvendësuar lëngjet e humbura pas stërvitjes?

Mënyra më e mirë për të zëvendësuar lëngjet e humbura pas stërvitjes?

Ju mund të mendoni se përgjigja për këtë pyetje është mjaft e qartë: duke pirë shumë ujë. Epo kjo është edhe nuk është e saktë. E rëndësishme është të mbani ekuilibrin e duhur kur rihidratoheni pas stërvitjes. Nëse pini shumë

Read Full Article
5 gabimet që bëni kur ecni, pa i vënë re

5 gabimet që bëni kur ecni, pa i vënë re

Ecja është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur në formë, nuk kushton asgjë dhe kërkon – nëse dëshironi – pak kohë. Por që të jetë e dobishme, duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos bëni disa gabime.

Read Full Article
Gjashtë ushtrime të thjeshta para divanit do të ngrenë plotësisht vithet tuaja në vetëm tri javë

Gjashtë ushtrime të thjeshta para divanit do të ngrenë plotësisht vithet tuaja në vetëm tri javë

Në vend që të relaksoheni dhe të kënaqeni para televizorit, përdorni divane për zakone më të shëndetshme Nuk është sekret që çdo grua dëshiron të duket sa më mirë. Është akoma më pak sekret që të pasmet janë një nga

Read Full Article
Zbuloni çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni 1 lugë mjaltë herët në mëngjes

Zbuloni çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni 1 lugë mjaltë herët në mëngjes

Nuk është aspak i panjohur fakti që shumica e shqiptarëve dalin nga shtëpia pa ngrënë mëngjes duke i shkaktuar organizmit drobitje dhe dobësi që në nisje të ditës. Jo vetëm mjekësia popullore por edhe studime të ndryshme vlerësojnë se nisja

Read Full Article
Perimet më të shëndetshme të stinës së dimrit

Perimet më të shëndetshme të stinës së dimrit

Ngrënia e perimeve të stinës është e lehtë gjatë pranverës dhe verës, por kur vjen moti i ftohtë mund të jetë një sfidë e vërtetë. Megjithatë, disa perime mund t’i mbijetojnë të ftohtit, edhe nën një mbulesë bore. Njihet si

Read Full Article
Hani këto ushqime, nëse doni që t’ua forcojnë kockat

Hani këto ushqime, nëse doni që t’ua forcojnë kockat

Për të mbrojtur kockat tuaja, duhet të shtoni ushqime të pasura me kalcium, vitaminë D, e cila ndihmon trupin tuaj të absorbojë kalciumin, vitaminën C, e cila është përgjegjëse për sintezën e kolagjenit dhe fosforit. Ndërsa plakeni, është e rëndësishme

Read Full Article
Qumështi i ngrohtë, kur duhet t’a konsumoni?

Qumështi i ngrohtë, kur duhet t’a konsumoni?

Konsumimi i qumështit të ngrohtë rekomandohet në rastet e intolerancës ndaj laktozës. Qumështi i ngrohtë ndihmon organizmin për një tretje më të lehtë. Në momentin që ai ngrohet, laktoza në të shpërbëhet. Kjo ndihmon në parandalimin e problemeve të pakëndshme

Read Full Article