Gjumi mënyrë e dobishme për të hequr kilogramët e tepërt

Gjumi mënyrë e dobishme për të hequr kilogramët e tepërt

Të bërit më shumë gjumë mund të jetë një mënyrë e dobishme për të hequr kilogramët e tepërt, sugjeron një studim i ri. Ekspertët zbuluan se shtimi i një ore ose më shumë gjumë në natë mund të reduktojë rreth

Read Full Article
Portokallet apo mandarinat? Ja cilat janë më të mira kundër virozave

Portokallet apo mandarinat? Ja cilat janë më të mira kundër virozave

Autoritetet e shëndetit publik thonë se në Shqipëri ka një qarkullim të virozave respiratore dhe rrufës. Përveç higjenës që ndihmon në parandalimin e shpërndarjes së virozave, njeriu mund të mbrohet edhe nëpërmjet ushqyerjes. Kjo e fundit duhet të jetë e

Read Full Article
6 mënyra dembele për të humbur peshë

6 mënyra dembele për të humbur peshë

Praktikimi i ushtrimeve dhe ushqimi i shëndetshëm do tju ndihmojnë të qendroni në formë, por ka edhe disa mënyra të tjera për të djegur kalori. Shumica e tyre nuk marrin shumë kohë, dhe nësë i bëni ato rregullisht, do tju

Read Full Article
Sërish dieta mesdhetare shpallet më e mira edhe për vitin 2022

Sërish dieta mesdhetare shpallet më e mira edhe për vitin 2022

Është një seri fitoresh që thjesht nuk do të ndalet pasi për të pestin vit radhazi, dieta mesdhetare ishte e para në vijën e finishit në garën vjetore për dietën më të mirë, sipas vlerësimeve të shpallura të martën nga

Read Full Article
Ushqimet që ndalojnë oreksin e tepërt

Ushqimet që ndalojnë oreksin e tepërt

Njerëzit që dëshirojnë të humbasin në peshë duhet të përqendrohen më shumë tek konsumi i ushqimeve që frenojnë oreksin. Këto ushqime japin energji dhe ngopje afatgjatë sepse treten ngadalë. Sipas të dhënave ngrënia e ushqimeve që kërkojnë më shumë kohë

Read Full Article
Kikirikët / Arrorët e duhur për të shmangur diabetin

Kikirikët / Arrorët e duhur për të shmangur diabetin

Studimi i cili u botua në fillim të këtij viti, u përqëndrua tek individët që patën luhatje të glicemisë nga argjërimi. Ky është një lloj prediabeti, ku nivelet e glukozës ngrihen ndërmjet vakteve, por nuk janë aq të larta sa

Read Full Article
Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

Vitamina C ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin dhe është e rëndësishme të përfshihet në dietën tuaj. Mungesa e saj mund të ketë efekte negative në shëndetin tuaj, por edhe marrja e tepërt e suplementeve mund të çojë në të

Read Full Article
Dieta dhe rutina e ushtrimeve të Dua Lipës

Dieta dhe rutina e ushtrimeve të Dua Lipës

Dua Lipa mund të ketë fituar shumë çmime për talentin e saj muzikor, por ajo meriton çmim edhe për dukjen fantastike të fizikut të saj. Koreografit e kërcimit të saj së fundmi në ngjarje madhështore janë po aq mbresëlënëse sa

Read Full Article
Trajtimet natyrale dhe ushqimet e duhura kundër problemeve të kockave

Trajtimet natyrale dhe ushqimet e duhura kundër problemeve të kockave

Një nga problemet më të mëdha me kockat është Osteoartriti. Dhimbjet dhe simptomat e saj mund të trajtohen me disa terapi natyrale me bazë bimore. Përpos këtyre terapive, ekspertët rekomandojnë edhe aktivitetin e rregullt fizik. Disa nga shenjat më të

Read Full Article
Para apo pas bukës, kjo është koha e duhur për të pirë ujë

Para apo pas bukës, kjo është koha e duhur për të pirë ujë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Pirja e ujit është e një rëndësie madhore për hidratimin e organizmit, transmeton lajmi.net. Trupi e përdor ujin në çdo qelizë, organ apo ind, jo vetëm për të rregulluar

Read Full Article