Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore ka aprovuar një financim emergjent prej $723 milionësh kredi dhe grante për Ukrainën, me qëllimin e vetëm për ta ndihmuar teksa përballet me sulmin rus. Banka premtoi gjithashtu se do të përpiqej për të krijuar një tjetër $3 miliardë

Read Full Article
Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia vendos sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë

Japonia ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë dhe Bjellorusisë, duke ngrirë asetet e 32 zyrtarëve dhe oligarkëve rusë dhe bjellorusë, shkruan CNN Në një konferencë për shtyp të martën, kryesekretari i kabinetit japonez Hirokazu Matsuno tha se veprimi i Japonisë vjen

Read Full Article
Shfuqizimi i masave anti-COVID sot në mbledhje të Qeverisë së Maqedonisë

Shfuqizimi i masave anti-COVID sot në mbledhje të Qeverisë së Maqedonisë

Certifikata për infektim të vlejë 180 ditë në vend të 45 ditëve, kthimi i grave shtatzëna në punë, kthimi i studentëve në fakultete me prani fizike, dalje nga shteti pa vërtetime për vaksina të pranuara, test negativ PCR ose certifikatë

Read Full Article
Sot shënohet 8 marsi – Dita Ndërkombëtare e Gruas

Sot shënohet 8 marsi – Dita Ndërkombëtare e Gruas

Sot shënohet 8 Marsi – Dita Ndërkombëtare e Gruas, e njohur edhe si Dita e Nënës. Kjo ngjarje zë fill më 8 mars 1857, kur rrobalarëset e Nju ­Jorkut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes

Read Full Article
Moti sot

Moti sot

Moti sot do të jetë me vranësira i ftohtë dhe me reshje lokale, kryesisht me dëborë. Do të fryjë erë mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit e përforcuar nga drejtimi verior. Temperatura minimale do të jetë në interval prej -6 deri në

Read Full Article