Reagon OBSH, Omicron nuk duhet të quhet “i butë”

admin
By admin 7 Janar, 2022 08:57

Reagon OBSH, Omicron nuk duhet të quhet “i butë”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka reaguar kundër përshkrimit të variantit Omicron si “të butë”, duke thënë se po vret njerëz në mbarë botën.

Studimet e fundit sugjerojnë se Omicron ka më pak të ngjarë t’i sëmurë njerëzit rëndë sesa variantet e mëparshme të Covid.

Shefi i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se numri rekord i njerëzve që po infektohen me Omicron i ka vënë sistemet shëndetësore nën presion të madh.

Të hënën, SHBA regjistroi më shumë se një milion raste Covid në 24 orë.

OBSH – agjencia e shëndetit e OKB – tha se numri i rasteve globale është rritur me 71% në javën e fundit dhe në Amerikë me 100%. Ai tha se midis rasteve të rënda në mbarë botën, 90% ishin të pavaksinuar.

“Ndërsa Omicron duket të jetë më pak i rëndë në krahasim me Delta, veçanërisht në ata të vaksinuar, kjo nuk do të thotë se duhet të kategorizohet si i butë,” tha Dr Tedros në një konferencë për media të enjten.

“Ashtu si variantet e mëparshme, Omicron po shtron njerëz në spital dhe po vret njerëz. Në fakt, cunami i rasteve është aq i madh dhe i shpejtë, saqë po mposht sistemet shëndetësore në mbarë botën”, shtoi ai.

Omicron është shumë ngjitës dhe mund të infektojë njerëzit edhe nëse janë plotësisht të vaksinuar. Sidoqoftë, vaksinat janë ende thelbësore pasi ato ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të rënda që mund t’ju dërgojnë në spital./21Media

admin
By admin 7 Janar, 2022 08:57