Pas akuzave për sulm seksual, aktori Chris Noth pushohet nga puna

admin
By admin 24 Dhjetor, 2021 23:49

Pas akuzave për sulm seksual, aktori Chris Noth pushohet nga puna

Chris Noth, i cili është i njohur si një nga yjet e “Sex and the city” është shkarkuar nga seriali i zhanrit dramë/krim të kanalit CBS, “The Equalizer”, pasi ndaj tij u ngritën akuza për sulme seksuale.

“Chris Noth nuk do të xhirojë më episode të tjera të ‘The Equalizer’, në fuqi menjëherë”, thanë Universal Television dhe CBS në një deklaratë të marrë nga Deadline, shkruan DailyMail.

Noth, 67 vjeç, thuhet se do të shfaqet në një episod të ardhshëm të serialit, i cili tashmë ka shtatë episode në sezonin e dytë. Asgjë nuk është shfaqur në serial që nga viti 2021.

“The Equalizer” sjell historinë e Mbretëreshës Latifah dhe ndjek ‘një figurë enigmatike që përdor aftësitë e saj të gjera për të ndihmuar ata që nuk kanë ku të kthehen’.

Javën e kaluar, Noth, 67 vjeç, u akuzua për përdhunim nga dy gra, të cilat të dyja ndanë detaje të sulmeve të tyre të supozuara për mediumin The Hollywood Reporter – me njërën prej grave që tha se ishte vetëm 22 vjeçe kur Noth, atëherë 49 vjeç, e sulmoi seksualisht.

Raportimi bëri që një grua tjetër të dilte përpara dhe të akuzonte Nothin se e kishte përqafuar, ndërsa aktorja Zoe Lister-Jones kujtoi sjelljen që e bëri atë ta përshkruante atë si një ‘grabitqar’.

Të dy akuzueset në raportimin e THR pretenduan se Noth kishte bërë seks me to nga mbrapa para një pasqyre, ku sulmi i parë dyshohet se ka ndodhur në vitin 2004, ndërsa i dyti thuhet se ka ndodhur në vitin 2015, tri vjet pasi Noth u martua me gruan e tij, Tara Wilson, me të cilin ka dy fëmijë.

Të dyja gratë gjithashtu pretendojnë se sulmet ndodhën në një nga shtëpitë e Noth-it – e para në apartamentin e tij në Los Angeles dhe e dyta në pronën e tij në New York – pasi aktori i ftoi ato.

Të dyja gratë pohojnë se publiciteti i kohëve të fundit rreth rifillimit të “Sex and the City” iu ‘ngjalli kujtime të dhimbshme’ të takimeve të tyre me Noth-in, i cili është shfaqur shumë në lajmet javën e kaluar si rezultat i vdekjes shokuese të personazhi i tij, zoti Big, në episodin e parë të serialit të ri.

Në një deklaratë për The Hollywood Reporter, Noth, i cili ka dy djem me Wilson – Keats dhe Orion – pranoi se ai kishte ‘takime konsensuale’ me dy gratë në historinë e Hollywood Reporter, të cilat thuhet se ndodhën ndërsa ai ishte në një marrëdhënie me gruan e tij, por ai mohoi me forcë çdo akuzë se i kishte sulmuar seksualisht.

“Akuzat kundër meje të bëra nga individë që kam takuar ndër vite, madje edhe dekada më parë janë kategorikisht të rreme”, thuhet në deklaratë.

“Këto histori mund të kenë qenë nga 30 vjet më parë ose 30 ditë më parë – jo gjithmonë do të thotë jo – kjo është një vijë që nuk e kalova. Takimet ishin konsensuale”, tha aktori.

“Është e vështirë të mos vihet në dyshim koha e daljes së këtyre historive. Nuk e di me siguri pse po dalin në sipërfaqe tani, por e di këtë: nuk i kam sulmuar këto gra”, shtoi Noth.

Të premten, një grua e tretë doli dhe e akuzoi Nothin se e kishte përqafuar atë në një restorant në Manhattan në vitin 2010, kur ajo ishte 18 vjeçe.

30-vjeçarja kanadeze, pa emër, pretendoi se Noth, në atë kohë 55-vjeçar, e përqafoi në mënyrë të përsëritur ndërsa ajo ishte duke punuar si zonjë në restorantin “Da Marino” në Midtown, raportoi fillimisht The Daily Beast.

Ajo pretendon se Noth i tërhoqi getat dhe e preku dhe u kap me të aq fort sa pasi arriti ta shtynte dhe ta largonte, ‘gjymtyrët e saj i dhembën në mëngjes’.

Ai u akuzua gjithashtu se kishte rrahur dhe kërcënuar se do ta vriste dhe shpërfytyronte ish-të dashurën e tij, supermodelen Beverly Johnson midis viteve 1990 dhe 1995, sipas një artikulli të rishfaqur që u postua në internet këtë javë.

Deklaratat bombastike kanë bërë që agjencia e tij, A3 Artists Agency, ta largojë atë dhe një mik i vjetër i aktorit i tha The Sun se gruaja e Nothit, Tara Wilson, mund të mos i kalonjë Krishtlindjet me të.

Kjo çoi gjithashtu në humbjen e një marrëveshjeje prej 12 milionë dollarësh për të shitur markën e tij të tekilës.

admin
By admin 24 Dhjetor, 2021 23:49