Nuk do ta besoni se sa i ka kushtuar divorci sundimtarit të Dubait

admin
By admin 24 Dhjetor, 2021 23:59

Nuk do ta besoni se sa i ka kushtuar divorci sundimtarit të Dubait

Nëse mendoni për një Sulltan të Dubait, ju mendoni për dikë aq të pasur sa të mos ketë frikë nga asnjë shpenzim. 

Me siguri, megjithatë, në këtë rast, 72-vjeçari  Mohammed bin Rashid Al Maktoum , sulltani i qytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe, nuk do të ketë qëndruar indiferent ndaj këtij lajmi: ai duhet t’i paguajë  635 milionë euro ish-bashkëshortes së tij nga e cila është divorcuar. 

Goditje jo e vogël, qoftë edhe për një njeri kaq të pasur, që u vendos nga një gjykatës londinez.

Drejtësia britanike, me vendim të një gjyqtari londinez, ka përllogaritur 550 milionë paund, rreth 635 milionë euro, shumën që sheiku i pasur (i cili u bë kryeministër dhe zëvendëspresident i Emirateve të Bashkuara Arabe në vitin 2006) i detyrohet ish. -gruas Princeshës Hayas, motra e Mbretit të Jordanisë, për mbajtjen e saj dhe dy fëmijëve më të vegjël që kishin së bashku. 

Arratisja në Londër – Princesh Haya ishte arratisur, në mënyrë të guximshme, nga Dubai në vitin 2019: që atëherë ajo jeton e blinduar në një rezidencë luksoze në Londër dhe thotë se është e tmerruar nga ish-bashkëshorti i saj. 

Mohammed bin Rashid Al Maktoum ndërkohë është denoncuar edhe në Britaninë e Madhe për mënyrën se si ai e trajton vajzën e tij të madhe, e cila në fakt mbahet e burgosur në Dubai. 

admin
By admin 24 Dhjetor, 2021 23:59