Ushqimet që jua heqin gripin ‘si me dorë’

admin
By admin 21 Dhjetor, 2021 22:23

Ushqimet që jua heqin gripin ‘si me dorë’

Ajri i thatë i dimrit tenton të përshpejtojë transmetimin e virusit, gjë që i bën njerëzit me sistem imunitar të dobët dhe të prekshëm ndaj disa sëmundjeve.

Ftohja e zakonshme është ndër infeksionet më të përhapura gjatë kësaj kohe dhe megjithëse nuk ka kurë për të, këshillohet të sigurohet ushqimi adekuat që mund të ndihmojë në shërimin e shpejtë.

Disa nga simptomat e ftohjes së zakonshme përfshijnë rrjedhjen e hundës, teshtitjen, dhimbjen e fytit dhe kollën.

Andaj më poshtë i gjeni disa nga ushqimet që ju ndihmojnë ta tejkaloni shpejt ftohjen:

Kivi

Një depo e anti-oksidantëve, vitaminës C, vitaminës E dhe lëndëve të tjera ushqyese, Kivi jo vetëm që ndihmon në reduktimin e kohëzgjatjes së sëmundjes, por gjithashtu parandalon që të bini pre e infeksioneve virale. Fruti i pasur me lëndë ushqyese stimulon prodhimin e antitrupave dhe qelizave të bardha të gjakut që ndihmojnë trupin të luftojë kundër patogjenëve që ju dëmtojnë. Fruta të tjera me nivele të larta të vitaminës C janë portokalli, boronicat, ananasi për të ulur kohëzgjatjen dhe ashpërsinë e të ftohtit, përcjell Klankosova.tv

Lëngjet

Lëngjet mund të përshpejtojnë shërimin tuaj nga gripi. Lagështia ndihmon në lirimin e mukozës së bllokuar dhe eliminimin e baktereve ose viruseve përmes kollitjes dhe teshtitjes. Ju mund të merrni shumë lëngje në formën e ujit të thjeshtë, ujit të kokosit, lëngjeve, çajit bimor etj.

Kosi

Kosi konsiderohet një burim i pasur proteinash, i cili ndihmon në luftimin e infeksioneve virale dhe bakteriale dhe ndihmon në shërimin e shpejtë.

Xhenxhefili

Xhenxhefili me vetitë e tij anti-inflamatore mund të luajë një rol të madh në luftimin e simptomave të ftohjes së zakonshme. Pini atë çaj xhenxhefili ose përtypni xhenxhefil të papërpunuar për të menaxhuar dhimbjen, për të reduktuar kongjestionin dhe për të qetësuar dhimbjen e fytit.

Mjalti

Vetitë medicinale dhe anti-mikrobike të mjaltit e bëjnë atë një alternativë efektive për trajtimin e të ftohtit dhe gripit. Shija e ëmbël e mjaltit stimulon pështymë dhe sekrecione të mukozës që ndihmojnë në pastrimin e rrugëve të bllokuara të frymëmarrjes.

Arra dhe fara

Përfshirja e arrave dhe farave në dietën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur nivelet e proteinave në dietë. Arrat dhe farat janë të pasura me selen, vitaminë D, zink, bakër dhe lëndë ushqyese të tjera që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të sistemit imunitar dhe mukozave.

admin
By admin 21 Dhjetor, 2021 22:23