Pesë mënyra për ta trajtuar kollin në shtëpi

admin
By admin 21 Dhjetor, 2021 23:13

Pesë mënyra për ta trajtuar kollin në shtëpi

Të gjithë jemi gjendur në një situatë të sikletshme në një vend ku të gjithë heshtin dhe kemi një kollë të fortë. Dhe me siguri, nuk ka asgjë më të bezdisshme se zgjimi me kollë.

Epo, para se të vendosni të shkoni në farmaci dhe të shpenzoni para për një shurup tjetër, keni 5 trajtime të rekomanduara nga gjyshet për të hequr qafe kollën menjëherë dhe pa kosto.

Mjaltë

Ju rekomandojmë që të gëlltisni një lugë mjaltë një deri në tre herë në ditë. Shmangni përdorimin e këtij ilaçi tek fëmijët nën dy vjeç dhe tek fëmijët e vegjël, doza mund të ndryshojë derisa të gjeni se çfarë funksionon për ta. Nëse kolla ndikon në gjumin, merrni një lugë mjaltë pak para gjumit. Mjalti është një qetësues natyral kundër dhimbjeve dhe nëse kolla juaj është për shkak të të ftohtit, një lugë gjelle mjaltë në stomak bosh do t’ju ndihmojë të hiqni qafe gëlbazën.

Qumësht i nxehtë dhe mjaltë

Ky kombinim jo vetëm që ndalon kollën, por shërben edhe për të lehtësuar dhimbjen e gjoksit që ndonjëherë shoqëron një kollë të vazhdueshme. Lajmi i mirë është se nëse nuk jeni adhurues i qumështit të lopës ose nëse jeni intolerant ndaj laktozës, ky ilaç funksionon shumë mirë me qumështin e bajames ose qumështin e orizit. Është mirë të pini qumësht të ngrohtë me mjaltë pak para se të shkoni në shtrat për t’u zgjuar nga kolla.

Gargarë me ujë të kripur

Një tjetër trajtim popullor që bën mrekulli, sepse uji i kripur ndihmon në reduktimin e inflamacionit në indet e dhimbjes së fytit. Gjithashtu ndihmon në largimin e gëlbazës. Do t’ju duhet pak ujë të nxehtë dhe një lugë çaji kripë. Përziejeni përzierjen derisa kripa të tretet plotësisht. Më pas bëni gargarë për 15 sekonda dhe përsërisni derisa të përfundojë e gjithë përzierja. Në fund, shpëlajeni gojën me ujë të rregullt.

Limon dhe piper i kuq

Limonin mund ta përdorni në mënyra të ndryshme për të kuruar kollën, sepse limoni është një anti-inflamator i shkëlqyer dhe një burim i fuqishëm i vitaminës C. Do t’ju nevojiten dy lugë lëng limoni, një lugë mjaltë dhe një majë piper kajen. Kombinoni këta tre përbërës për të bërë një shurup që mund ta merrni disa herë në ditë.

Çaj trumze

Çaji i trumzës është një zgjedhje e shkëlqyer për të luftuar kollën dhe për të reduktuar ndjenjën e mbytjes. Do t’ju duhen disa degë trumzë të freskët ose dy lugë trumzë të thatë, ujë dhe opsionalisht mjaltë ose limon. Thërrmoni trumzën dhe vendoseni në një filxhan. Hidhni ujë të vluar mbi trumzë. Mbulojeni dhe lëreni për 10-15 minuta. Më pas shtoni limon dhe mjaltë. Përsëriteni të njëjtën procedurë dy ose tre herë në ditë.

Provoni recetat shtëpiake të sugjeruara nga gjyshet dhe hiqni kollën e bezdisshme lehtësisht dhe pa shumë mundim.

admin
By admin 21 Dhjetor, 2021 23:13