Pse iu ndodh të zgjoheni me dhimbje koke?

admin
By admin 26 Nëntor, 2021 22:52

Pse iu ndodh të zgjoheni me dhimbje koke?

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë të zakonshme dhe mund të ndodhin për një sërë arsyesh.

Një gjendje e tillë e vazhdueshme është një tregues i mundshëm i një problemi themelor.

Dhimbja e kokës në mëngjes zakonisht fillon midis orës 4 dhe 9 të mëngjesit dhe shpesh ndërpret gjumin e të sëmurit.

Kjo gjendje mund të ndahet në një sërë kategorish duke e bërë atë ose një dhimbje të grumbulluar koke, tensioni ose edhe nmigrenë.

Llojet e tjera të dhimbjes së kokës në mëngjes mund të përfshijnë dhimbje koke paroksizmale dhe me përdorim të tepërt medicinal, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Studimet kanë zbuluar se shumica e njerëzve që vuajnë nga dhimbje koke në mëngjes vuajnë edhe nga çrregullime të gjumit.

Simptomat e dhimbjes së kokës mund të ndryshojnë në varësi të llojit. Dhimbjet e kokës së migrenës shpesh përshkruhen si dhimbje të forta, ndërsa dhimbjet e grumbulluara të kokës ndjehen më shumë si një djegie intensive, ndonjëherë rreth syve.

Dhimbjen sinusale të kokës, që shkaktohen zakonisht nga një infeksion ose sëmundje, mund të fokusohet rreth hundës, syve ose ballit.

admin
By admin 26 Nëntor, 2021 22:52