Piu lëng domate çdo ditë për 2 muaj, rezultati është i pabesueshëm

admin
By admin 26 Nëntor, 2021 22:56

Piu lëng domate çdo ditë për 2 muaj, rezultati është i pabesueshëm

Domatet konsiderohen “super ushqime”. Për të zbuluar arsyen, ekspertët nga Universiteti i Tajvanit vendosën të kryejnë një eksperiment. Ata mblodhën gra të moshave, peshës trupore dhe prejardhjeve të ndryshme dhe i udhëzuan të pinin një gotë lëng domate (250 ml) çdo ditë për dy muaj.

Ndryshimi më i shpejtë dhe më i dukshëm ishte humbja e konsiderueshme e peshës dhe ekspertët shpjeguan se kjo nuk ishte vetëm humbja e lëngjeve përmes rritjes së urinimit, por ishte heqja e depozitave të yndyrës nga trupi.

Këto gra iu nënshtruan edhe analizave të gjakut në fillim dhe në fund të eksperimentit. Eksperimenti tregoi se një gotë e vetme me lëng domate në ditë forcon sistemin imunitar, mbron nga sëmundjet e zemrës, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Përveç kësaj, kjo pije freskuese ndihmon me dispepsi, parandalon mbajtjen e lëngjeve, përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe parandalon sëmundjet e fshikëzës, pankreasit, mëlçisë dhe mushkërive.

Lëngu i domates është shumë i mirë për lëkurën tuaj dhe ofron lëkurë më rrezatuese. Përveç kësaj, redukton ndjeshëm kollën, parandalon aneminë, lehtëson simptomat e sëmundjeve reumatizmale dhe përmirëson vlerat në analizën e përgjithshme të gjakut.

Nëse ushtroni shumë intensivisht, zgjidhni të pini pak lëng domate dhe do të vini re se do të keni më pak dhimbje muskulore. Është një ilaç natyral shumë i mirë për spazmat e muskujve, sepse domatet janë të pasura me magnez (11 mg për 100 gramë).

Përveç kësaj, domatet përmbajnë kalium, kalcium, proteina bimore dhe karbohidrate, si dhe vitaminë C.

Materiale:

3-4 domate

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji sheqer

Pak piper i zi

Ose një filxhan qepë të grirë

Ose kastravec

2 gjethe nenexhik ose majdanoz

Udhëzimet e së premtes:

I grini në blender domatet pasi i keni larë dhe grirë dhe qepën me kastravecin.

Në fund shtoni kube akulli, kripë dhe piper (varësisht se sa pikante e dëshironi pijen tuaj) dhe shijojeni!

admin
By admin 26 Nëntor, 2021 22:56