Produktet që mund t’i përdorni për të pasur flokë të shëndetshëm

admin
By admin 11 Tetor, 2021 20:06

Produktet që mund t’i përdorni për të pasur flokë të shëndetshëm

Kujdesi për flokët mund të jetë konfuz, veçanërisht nëse keni një bollëk produktesh për të zgjedhur. Por ekspertët rekomandojnë të provoni produkte natyrale të bëra vetë.

Më poshtë gjeni disa produkte të cilat i gjeni në kuzhinën tuaj për kujdesin e flokëve.

Gjizë, amla dhe pluhur hibiscus për flokë të trashë dhe të gjatë

Përgatitni një maskë flokësh që kombinon sasi të barabarta të pluhurit hibiscus, pluhur amla dhe gjizë, për të bërë një pastë të lëmuar dhe aplikojeni maskën në të gjithë kokën tuaj. Lëreni të paktën 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me shampo. Përmbajtja e lartë e aminoacideve në pluhurin hibiscus prodhon një lloj të veçantë të proteinave të keratinës që stimulon rritjen e flokëve. Amla është e pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që rrisin qarkullimin e kokës dhe zvogëlojnë dëmtimin e flokëve. Gjiza përmban baktere të mira që zvogëlojnë infeksionin e kokës dhe gjendjen e flokëve.

Fenugreek dhe gjizë për flokë të mëndafshtë dhe të fortë

Grini tre-katër lugë fara fenugreek në një filxhan të mbushur me pesë lugë gjizë, dhe lëreni aty gjatë gjithë natës. Në mëngjes, përzieni ato për të bërë një paste të trashë dhe aplikojeni mbi rrënjët dhe masazhojeni mbi lëkurën e kokës. Mbajeni për një orë dhe shpëlajeni me ujë të vakët. Farat e koprës janë një burim i pasur i proteinave, hekurit, flavonoideve dhe saponinave që nxisin efekte anti-inflamatore dhe i bëjnë rrënjët e flokëve më të forta.

Gjethe kerri dhe hibiskus me vaj kokosi për të parandaluar rënien e flokëve

Në një tigan, ngrohni dy lugë vaj kokosi dhe shtoni 10-12 gjethe kerri dhe pluhur hibiscus. Lëreni përzierjen të ftohet dhe më pas masazhojeni në lëkurën e kokës. Lëreni të veprojë për 45 minuta dhe më pas shpëlajeni me një shampo të butë. Gjethet e kerrit përmbajnë antioksidantë, proteina, beta-karoten dhe hekur që nxisin rritjen e flokëve. Vaji i kokosit përmban acide yndyrore dhe vitamina që rrisin strukturën e flokëve dhe forcojnë rrënjët e flokëve.

Pluhur amla dhe indigo për thinjen e parakohshme

Përzieni dy lugë pluhur amla me katër lugë indigo për të krijuar një pastë të trashë. Aplikoni maskën në lëkurën e kokës dhe flokët për 60 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët dhe shampo. Këna natyrisht ngjyros flokët, dhe gjithashtu ruan shëndetin e përgjithshëm të kokës. Pasta largon yndyrën e tepërt dhe parandalon thinjen e parakohshme të flokëve.

Lyeni flokët shpesh me vaj ricini

Vaji i kastorit është zgjidhja më e mirë për të parandaluar rënien e tepërt dhe për të rritur dendësinë e flokëve. I pasuruar me acide yndyrore dhe proteina esenciale, vaji i kastorit përmirëson fleksibilitetin e boshtit të flokëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve. Përveç kësaj, vetitë antimikrobike gjithashtu parandalojnë zbokthin dhe probleme të tjera të kokës.

admin
By admin 11 Tetor, 2021 20:06